سرقت خانوادگی در فریدونکنار

"شمال ایران": سرپرست معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی مازندران از شناسایی و دستگیری زن و شوهر دزد در فریدونکنار در هفته جاری خبر داد.

زوج سارق در فریدونکنار شناسایی و دستگیر شدند


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط شورای نویسندگان در سه شنبه هفتم آذر ۱۳۹۱ و ساعت 10:20 |
خطر آب گرفتگی در مازندران/ شهروندان مازنی مراقب باشند

"شمال ایران": مدیر کل هواشناسی مازندران از احتمال آب گرفتگی در برخی از مناطق بویژه در غرب استان از امروز تا روز چهارشنبه خبر داد .

هواشناسی مازندران از احتمال آب گرفتگی در غرب استان خبر داد


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط شورای نویسندگان در سه شنبه هفتم آذر ۱۳۹۱ و ساعت 9:44 |
۱۷۰ میلیارد تومان خسارت ناشی از حوادث در گیلان

"شمال ایران": مدیرکل ستاد حوادث غیرمترقبه استانداری گیلان گفت: امسال استان گیلان در اثر بروز سوانح طبیعی 170 میلیارد تومان خسارت دیده است.

                                                                                                            امسال گیلان متحمل 170 میلیارد تومان خسارت ناشی از حوادث شده است


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط شورای نویسندگان در سه شنبه هفتم آذر ۱۳۹۱ و ساعت 9:39 |
نماینده بندر انزلی:
وضعیت محیط زیست تالاب انزلی وخیم است

"شمال ایران":  نماینده بندرانزلی در مجلس وضعیت محیط زیست تالاب انزلی را وخیم اعلام کرد و گفت: باید هرچه زودتر برنامه ای برای جلوگیری از ادامه ورود زباله و فاضلاب به این تالاب ارایه شود.

نماینده مجلس: باید از ادامه ورود زباله به تالاب انزلی جلوگیری شود


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط شورای نویسندگان در سه شنبه هفتم آذر ۱۳۹۱ و ساعت 9:27 |
حمله دزدان دریایی به 115 کشتی در بندر انزلی

"شمال ایران": فرمانده ناوگان شمال گفت: نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از آغاز شروع دزدی های دریایی تاکنون، تهاجم دزدان دریایی به 115 فروند کشتی را دفع کرده است.

فرمانده ناوگان شمال: تهاجم دزدان دریایی به 115 کشتی دفع شده است


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط شورای نویسندگان در سه شنبه هفتم آذر ۱۳۹۱ و ساعت 9:9 |
۸۰ میلیارد ریال خسارت سیل در سه ماه/ مسئولان گیلان فکری کنند

"شمال ایران": مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی گیلان گفت: امسال بر اثر وقوع سه سیل مهیب در استان، 80 میلیارد ریال به تاسیسات آب رسانی خسارت وارد شد.

سیل 80 میلیارد ریال به تاسیسات آب رسانی گیلان خسارت وارد کرد


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط شورای نویسندگان در سه شنبه هفتم آذر ۱۳۹۱ و ساعت 9:3 |
بازار سکه و ارز بعداز تعطیلات به کدام سو خواهد رفت؟

قیمت سکه و طلا و ارز در اولین روز کاری هفته (امروز ششم آذر 1391)
 


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط شورای نویسندگان در دوشنبه ششم آذر ۱۳۹۱ و ساعت 16:14 |
گیلان؛ گنج کشف نشده صنعت گردشگری

"شمال ایران": میراث فرهنگی کهن و جاذبه های بکر گردشگری گیلان گنج کشف نشده و تمام نشدنی زیرپای ایرانی‌ها است که در صورت معرفی این جاذبه‌ها و ظرفیت‌‌ها بسیاری از گردشگران در دنیا شیفته زیبایی و داشته ‌های فرهنگی این مرز و بوم می‌شوند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط شورای نویسندگان در دوشنبه ششم آذر ۱۳۹۱ و ساعت 14:40 |
هوای سرد در راه مازندران/ مازنی ها لباس گرم بپوشند


شمال ایران: مدیرکل هواشناسی مازندران با اشاره به بارش پراکنده باران از فردا در مناطق مختلف استان، اظهار داشت: هوای مناطق مختلف استان از امشب سردتر می شود.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط شورای نویسندگان در دوشنبه ششم آذر ۱۳۹۱ و ساعت 13:25 |
لکه زشت تکدی‌گری بر چهره زیبای شهرهای گیلان

شمال ایران: وجود متکدیان علاوه بر زشت کردن چهره شهر و به جا گذاشتن تاثیرات روحی و روانی بر افراد می تواند عامل مهمی در تن پروری، کاهلی و بی علاقگی به کار و تلاش باشد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط شورای نویسندگان در دوشنبه ششم آذر ۱۳۹۱ و ساعت 13:4 |
بدهی میلیاردی کارفرمایان گیلان به تامین اجتماعی

شمال ایران؛ مدیر کل تامین اجتماعی گیلان با بیان اینکه کارفرمایان استان 151 میلیارد تومان به تامین اجتماعی بدهکار هستند، گفت: قانون بخشودگی جرایم تنها تا پایان آذر جاری اجرا می‌شود و قابل تمدید نیست.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط شورای نویسندگان در دوشنبه ششم آذر ۱۳۹۱ و ساعت 12:38 |
نماینده لنگرود:
الحاق رامسر و تنکابن به گیلان را پیگیری می کنیم
شمال ایران - نماینده مردم لنگرود گفت: الحاق رامسر و تنکابن به گیلان طبق خواسته مردم این دو شهر پیگیری می‌شود و حمایت لازم از طرف ما صورت می‌گیرد.
الحاق رامسر و تنکابن به گیلان را پیگیری می کنیم
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط شورای نویسندگان در دوشنبه ششم آذر ۱۳۹۱ و ساعت 10:59 |
سخنی با خوانندگان عزیز

"شمال ایران" - حدود سه ماه از راه اندازی این وبلاگ می گذرد در این مدت شمار بازدیدکنندگان و نظرات خوانندگان محترم ما را به ادامه کار مصمم تر کرد. نظرات همراه با لطف خوانندگان و انتقادات سازنده آنان حتما در ارتقای کیفیت این وبلاگ تاثیر گذار خواهد بود و در مطالب بعدی مورد توجه قرار خواهد گرفت.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط شورای نویسندگان در دوشنبه ششم آذر ۱۳۹۱ و ساعت 10:10 |
کلاله؛ شهری مملو از تپه های تاریخی 

کَلاله شهری در شرق استان گلستان، مرکز شهرستان کلاله است. این شهر در جادهٔ گرگان به مراوه‌تپه قرار گرفته‌ است.
جمعیت این شهر در سال ۱۳۸۵، برابر با ۲۸٫۰۳۵ نفر بوده‌است. ترکیب جمعیتی این شهر را قوم ترکمن، فارس،خراسانی، سیستانی، تشکیل می‌دهند.

                                                               
بیشتر مردم این منطقه اهل تشیع هستند. بررسی باستان‌شناسان در شهر کلاله در استان گلستان تا کنون به شناسایی 130 محوطه و تپه تاریخی و پیش از تاریخ منجر شده‌است.
این کشف، تاریخ کلاله را به 7500 سال پیش رساند. در این بررسی‌ها که به منظور تهیه نقشه باستان‌شناسی کشور صورت می‌گیرد، یک سد ساسانی که از تاج آن 600 متر آن باقی مانده‌است و یک مدرسه و مسجد قاجاری شناسایی شد.
این شهر دارای فرودگاه است که این فرودگاه، فرودگاه اختصاصی "غلامرضا پهلوی" برادر محمدرضا شاه بود.
این فرودگاه 315 هکتار دارد و در سه کیلومتری غرب کلاله واقع شده‌است.

+ نوشته شده توسط شورای نویسندگان در شنبه چهارم آذر ۱۳۹۱ و ساعت 19:42 |
شاه پسندی که آزاد شهر شد

آزادشهر مرکز شهرستان آزادشهر در استان گلستان است. جمعیت این شهر در سال 1390، برابر با 91767 نفر بوده‌است.


نام قدیم این شهر "قره تکن" می باشد که قریه ای کوچک بوده و گسترش می یابد.بعدها در زمان پهلوی اول نام این شهر را «شاه‌پسند» می نامند؛ گفته می‌شود در اوایل حکومت رضاشاه وقتی وی از این منطقهٔ خوش آب وهوا و جنگلی عبور می نموده ضمن آنکه دستور احداث یک پاسگاه ژاندارمری را در این محل -که اکنون در میدان مرکزی شهر قرار گرفته است می‌دهد و از این پس این محل را شاه پسند نامیدند و کم کم رو به توسعه نهاد اما پس از انقلاب ۵۷ نام این شهر به آزادشهر تغییر یافت.
جمعیت این شهرستان در سال 1390، برابر با 91767 نفر بوده‌است. از مراکز گردشگری و باستانی این شهرستان می توان بقعهٔ امامزاده محمد بن زید ( آق امام )، پارک جنگلی و پارک زیتون تپه را نام برد.
این شهر محل تلاقی مسیر ارتباطی ۳ شهر بزرگ گنبد کاووس و گرگان و شاهرود بوده و مسیر ارتباطی شمال کشور به مشهد از این شهر می‌گذرد. به نحوی که از شمال به شهرستان گنبد کاووس، از غرب به شهرستان علی آباد و مرکز استان (گرگان)، از شرق به شهرستان مینودشت و استان خراسان واز جنوب هم به شهرستان رامیان و استان سمنان محدود می شود.
جای‌های دیدنی؛  آبشار شیرآباد •آبشارکبودوال •آرامگاه قابوس بن وشمگیر •آشوراده •النگ‌دره •پارک ملی گلستان •تالاب آلاگل •دیوار بزرگ گرگان •شبه‌جزیره میانکاله •آرامگاه مختومقلی فراغی •میل رادکان •ناهارخوران •آبشار قارری کوه •
 

+ نوشته شده توسط شورای نویسندگان در شنبه چهارم آذر ۱۳۹۱ و ساعت 19:35 |
رامیان؛ شهری با آبشارهای آرامبخش


رامیان شهری در استان گلستان ایران و مرکز شهرستان رامیان است.جمعیت این شهر بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵، برابر با ۱۲٫۰۰۸ نفر بوده‌است و دارای ۷۸۳ کیلومتر مربع مساحت است.


دهستان های دلند، قلعه میران و فندرسک از توابع آن هستند که ۵۵ روستا را شامل می‌شود. شهر رامیان دارای ۳ کیلومتر مربع مساحت است و موقعیت جغرافیایی آن با طول شرقی ۵۵٫۹ درجه و عرض شمالی ۳۷٫۱ درجه می‌باشد که نسبت به مرکز استان (گرگان) ۷۶ کیلومتر فاصله دارد.
میزان بارندگی سالانه شهر رامیان بین ۴۵۰ تا ۵۰۰ میلی متر است. زبان‌های رایج مردم این منطقه فارسی و ترکی است و از فعالیت های مهم مردم منطقه رامیان کشاورزی است.
مردم این منطقه در کنار فعالیت های کشاورزی از هنر صنایع دستی نیز بهره مند هستند و از مهم ترین صنایع دستی منطقه می‌توان به چادر شب بافی (ابریشم بافی ) اشاره کرد.
از جاذبه‌های گردشگری شهرستان رامیان می‌توان به قله ۲۴۰۰ متری قلعه میران، استخر طبیعی گل رامیان با عمق نزدیک به ۸۰ متر، مجموعه ابشارهای سرخه کمر به تعدا ۵ ابشار، مجموعه ابشارهای جوزک، مجموعه ابشارهای سید کلاته به تعداد ۸ ابشار، مجموعه ابشارهای چفت که تعداد انها به ۱۲ ابشار می‌رسد که کوتاهترین ان ۸ و بلندترین ان ۳۲ متر ارتفاع دارد،، مجموعه ابشارهای پشمکی، چشمه نیلبرگ، چشمه سید کلاته، انجیر چشمه، منطقه کوهستانی و برف گیر النگ، چشمه پیر کرم، دهکده توریستی پاقلعه، جنگل دره ملا و باغ تاشته، پارک جنگلی زیبای دلند، ذخیره گاه بین‌المللی سرو زربین، جنگل پنهان خانه، گرم چشمه، دیو چشمه، روستای تاریخی کشکک، تپه تاریخی نقاره خانه، بقعه متبرکه امامزاده بی بی حلیمه خاتون الهادی و همچنین موزه مردم‌شناسی شهر رامیان اشاره کرد.
مردمان ترک زبان رامیانی به طایفه‌های: بای، رجبلو، صادقلو، قوانلو، یازرلو، سعیدی و کاغذلو تقسیم می‌گردند.

+ نوشته شده توسط شورای نویسندگان در شنبه چهارم آذر ۱۳۹۱ و ساعت 19:28 |
علی آباد کتول؛ سرزمین موسیقی محلی

این شهرستان با ۱۱۶۳ کیلومتر مربع وسعت در مرکز استان گلستان واقع است. در جنوب این شهرستان کوه های مرتفع و پوشیده از درخت البرز خود نمایی می کند.


در شرق علی آباد کتول، شهرستان رامیان و در شمال آن نیز دشت گرگان واقع است. این شهرستان پذیرای بسیاری از مهاجران  از قبیل سیستانی‌ها و شاهرودی ها و کردها، بلوچ‌ها، سبزواری ها و ... است و مردم این منطقه به زبان فارسی تلکم می کنند.
از مناطق دیدنی این شهرستان جنگل کبود وال و آبشار کبود وال است که در جنوب این شهرستان قرار دارد. جنگل زرین گل و روستاهای آن حوالی، دهنه محمد آباد، روستاهای بالا دست و مزرعه کتول از جمله مناطق دیدنی این شهرستان است که سالانه هزاران گردشگر را به خود جذب می کند.

در این منطقه خانواده‌های کردکتولی، مهاجر و برزعلی، احمدی و بروجردی زندگی می کنند.
موسیقی محلی کتولی در این شهرستان از جایگاه ویژه ای برخوردار است به طوری که هر سال جشنواره موسیقی کتولی در این شهرستان برگزار می‌شود و از جایگاه ویژه ای نزد علاقمندان و مردم این منطقه برخوردار است.

+ نوشته شده توسط شورای نویسندگان در شنبه چهارم آذر ۱۳۹۱ و ساعت 19:6 |
کردکوی شهری با جاذبه طبیعی و باستانی فراوان

کُردکوی شهری در غرب استان گلستان، در شمال ایران است. این شهر مرکز شهرستان کردکوی است و در ۲۹ کیلومتری گرگان واقع است.
جمعیت شهر کردکوی در سرشماری سال ۱۳۸۵ برابر با ۲۹٫۳۵۲ نفر بوده‌است.


کردکوی در مجاورت تمیشه باستان قرار دارد که در افسانه‌های شاهنامه بنای آن را به فریدون پسر آبتین نسبت داده‌اند.
زبان گفتاري مردم كردكوی زبان مازندرانی است[نیازمند منبع] با اين حال اكثر مردم كردكوی فارسی نيز مي دانند.
جنگل کردکویآثار باستانی کردکوی: میل رادکان کردکوی، جاده شاه عباسی، دیوار و شهر تمیشه.
جاذبه‌های مذهبی کردکوی: امامزاده طاهر و ابراهیم در روستای النگ، زیارتگاه معصوم زاده سبز پوش در حدود بالاجاده، امامزاده مجید در شهر کردکوی، امامزاده روشن آباد، امامزاده چهارکوه.
جاذبه‌های طبیعی کردکوی: منطقه حفاظت شده جهان نما، دهکده ییلاقی درازنو، روستای ییلاقی یزدان محله، پارک جنگلی کردکوی، آبشار دوآب (دِاُو)، آبشار هفت طبقه.

+ نوشته شده توسط شورای نویسندگان در شنبه چهارم آذر ۱۳۹۱ و ساعت 18:56 |
آق قلا؛ منطقه ای با دژهای تاریخی 

آق‌قلا یا آق قلعه، مرکز شهرستان آق‌قلا یکی از شهرهای استان گلستان ایران است.
شهرستان آق‌قلا، در طرفین رودخانه گرگان و در شمال شهر گرگان قرار گرفته ‌است. از سمت شمال به بخش اترک، از غرب به بخش گمیشان، از جنوب به بخش مرکزی گرگان و دهستان ملک و از شرق به دهستان کتول و بخش مرکزی شهرستان گنبد قابوس محدود است.


منابع درآمد مردم این شهرستان نخست زراعت و پس از آن صنایع دستی و کارگری است. محصولات عمده آن: گندم، جو، برنج، پنبه، حبوبات، نباتات علوفه‌ای، سیب زمینی و دانه‌های روغنی است که از طریق آبیاری و دیم به دست می‌آید. شهرستان آق‌قلا در شمال گلستان و در کنار رودخانه گرگانرود با داشتن آثار تاریخی و صنایع دستی همچون قالی ترکمن از مناطق گردشگرپذیر این استان است.
مرکز این شهرستان، شهر آق‌قلعه‌است. نام قدیمی “اسپی‌دژ” یا “دژ سفید” بوده و ترکمن‌ها نام آق‌قلعه را بر آن نهاده‌اند. برای مدتی تا پیش از ۱۳۵۷ پهلوی دﮊ نامیده می‌شد، اما اکنون نام پیشین خود را باز یافته‌است.
این شهر در ۱۸ کیلومتری شمال شهر گرگان بر جلگه‌ای هموار در کنار رودخانه گرگان با عرض جغرافیایی °۳۶و َ۵۸ و طول جغرافیایی °۵۴و َ۱۶ قرار گرفته‌است.
براساس سرشماری تقریبی ۱۳۶۲-۱۳۶۳ش تعداد خانوارهای آق‌قلعه ۷۹۹‘۱۳ نفر بوده‌است. آق‌قلعه شهرک آبادی است که بر سر راه گرگان به گنبد قابوس قرار گرفته‌است.
یکی از توابع مهم آن جرجانیه پیرواش است که بیش از ۰۰۰‘۲ نفر جمعیت دارد. رودخانه گرگان آق‌قلعه را به ۲ بخش تقسیم می‌کند. گفته می‌شود این شهر توسط شاه‌عباس در سال ۱۰۲۰ هجری قمری بنا شده‌است.
از بناهای قدیمی آق‌قلعه پل آجری است که در دوران صفویه بر روی رودخانه گرگان ساخته شده‌است. در عکسی که در دوره ناصرالدین‌شاه از این پل برداشته‌اند ۲ مناره در کنار پل دیده می‌شود.
اکنون از این مناره‌ها اثری نیست. از مدتی پیش پل دیگری بر این رودخانه ساخته‌اند که با احداث آن، رفت و آمد از روی پل قدیمی صورت نمی‌گیرد، و از آن تنها به عنوان یکی از آثار قدیمی نگهداری می‌شود. این پل دارای ۵ چشمه با ساختمان قدیمی است و تعمیرات جدیدی نیز در آن شده‌است.
از بناهای تاریخی دیگر این شهر قلعه کهن آن است که اکنون خراب شده و تنها دیوارهای جنوبی و اندکی از دیوار شمال به جنوب آن بر جای مانده‌است. این قلعه به قلعه مبارک‌آباد (نام پیشین آق قلعه) مشهور بوده‌است. دیوار قزل آلان که گفته می‌شود اسکندر آن را بنا نهاده و انوشیروان ساسانی آن را تعمیر کرده، از ۳ کیلومتری شمال آق‌قلعه می‌گذرد. این دیوار از دریای خزر شروع می‌شده و تا کوههای گلی داغ به طول تقریبی ۱۷۰ که امتداد می‌یافته‌است. اکنون این دیوار مخروبه‌است و بعضی از قسمتهای آن که هنوز پابرجاست بین ۲ تا ۴ متر ارتفاع دارد
از دیدنی‌های آق قلا، پنجشنبه بازار این شهر است. در این بازار محلی و دیدنی، مردم از هر قشر و صنفی کالاهای خود را عرضه می‌کنند که در این میان عرضة صنایع دستی مردم ترکمن، مانند قالی، قالیچه، و پشتی‌های زیبا از همه دیدنی تر است.
از آثار طبیعی و تاریخی آق‌قلا می‌توان پل آق‌قلا، سد وشمگیر، تالاب اینچه، گلفشان‌های قارنیارق، اینچه، نفتیجه و دیوار تاریخی گرگان را نام برد.

+ نوشته شده توسط شورای نویسندگان در شنبه چهارم آذر ۱۳۹۱ و ساعت 18:46 |
مینودشت، شهری با اقوام مختلف

مینودشت یکی از شهرهای استان گلستان در شمال ایران است. این شهر مرکز شهرستان مینودشت است.
نام قدیم مینودشت حاجیلر بوده‌است. گفته می‌شود در گذشته گروهی از ایلات آذربایجان در زمان صفویان، هم زمان با مهاجرت گروهی از مردم استان فارس به این سامان کوچ داده شده‌اند.
بخشی از پارک ملی گلستان در محدوده این شهرستان قرار دارد و دارای جنگلهای انبوه و متراکمی است.


مینودشت از جنوب به استان سمنان و خراسان، از شرق به استان خراسان، از غرب به گنبد کاووس و از شمال به شهرستان کلاله محدود می‌شود. این شهرستان در سال ۱۳۶۹ از گنبد کاووس جدا شد و به صورت شهرستان مستقل درآمد.
ناهمواری های این شهرستان از دو قسمت کوهستانی و جلگه‌ای تشکیل شده‌است. قسمت کوهستانی آن دنباله کوههای البرز شرقی است. نقاط کوهستانی آن از سوی شرق از طریق ارتفاعات پارک ملی گلستان به ارتفاعات بجنورد متصل می‌گردد. قسمت جلگه‌ای تنها در مرکز و ضلع غربی، وسعت کمی دارند که بسیار حاصلخیز هستند.
از روستاهای مهم مینودشت دهستان القجر می‌باشد. این روستا خود از اجتماع چند روستا (محله) بوجود آمده‌است. یکی از محله‌های اصلی و قدیمی آن محله ممشتی (ممشلی) می‌باشد. اکثریت مردم القجر را مردم ترک زبان قزلباش تشکیل می‌دهند.
یکی دیگر از مهم ترین دهستان های شهرستان مینودشت، دهستان دوزین می‌باشد که در حدود ۴۰ کیلومتری شهر مینودشت واقع شده‌است. اهالی دهستان دوزین اکثرا به زبان فارسی محلی صحبت می‌کنند.
یکی از روستاهای مینودشت روستای قلمی می‌باشد که در ۶ کیلومتری این شهر در مسیر جاده مینودشت - آزادشهر قرار گرفته‌است. در کنار این روستا شهرک صنعتی مینودشت قرار دارد.اهالی این روستا قزلباش (بومی ساکنین اصلی روستا) هستند. دلیل نام گذاری قلمی در گذشته وجود نیزار در این منطقه بوده‌است.
ترکیب جمعیتی این شهرستان متنوع است و شامل اقوام قزلباش ،فارس (بیشتر خراسانی، شاهرودی و سیستانی)، آذری، ترکمن و بلوچ هستند. اقوام اولیه که در سالیان دور بعنوان اولین مردم حاضر در این منطقه بودند می‌توان به قوم‌های قزل سفلو،مصطفی لو، قره سفلو، سرای لو، بشارتلو، قره جانلو، پسرکلو، سنجه ونلی، شیخی، قره محمودلو، کرامتلو، ممشلی، ساسانی، میرشاهی و فرامرزی اشاره کرد.زبان‌های گفتاری رایج فارسی، ترکی و ترکمنی بوده و فارسی زبان مشترک مردم است.
رضاشاه پهلوی گاه به مینودشت سرکشی می‌کرد و در یکی از این بازدیدها در سال ۱۳۱۳ خورشیدی دو ماه پیش از بازدید درخواست کرد که حداقل دو ساختمان در مینودشت بنا شود. وی در بازدید خود نایب صادق‌خان را به خاطر بنای ساختمان‌ها ستود و به او طلا بخشید اما به دلایلی نامعلوم وی را از سرپرستی املاک گوکلان برکنار کرد. رضاشاه کشت پنبه و کنف و کرچک و کشف حجاب را در منطقه مینودشت ترغیب کرد.
جای‌های دیدنی مینودشت؛  آبشار شیرآباد •آبشارکبودوال •آرامگاه قابوس بن وشمگیر •آشوراده •النگ‌دره •پارک ملی گلستان •تالاب آلاگل •دیوار بزرگ گرگان •شبه‌جزیره میانکاله •آرامگاه مختومقلی فراغی •میل رادکان •ناهارخوران •آبشار قارری کوه •

+ نوشته شده توسط شورای نویسندگان در شنبه چهارم آذر ۱۳۹۱ و ساعت 18:34 |
گنبد کاووس و بلندترین برج آجری دنیا

گُنبَدِ کاووس (یا گنبد قابوس) مرکز شهرستان گنبد کاووس در استان گلستان ایران است که جمعیت آن براساس سرشماری سال ۱۳۸۵، درحدود ۱۳۱٬۱۰۸ نفر بوده‌است.
این شهر به خاطر دارا بودن یکی از بلندترین برج‌های آجری دنیا با همین نام که در قرن یازدهم میلادی بنا شده‌است، معروف است. این شهر در سدهٔ اخیر مرکز ترکمن‌صحرا محسوب شده و دومین شهر بزرگ استان گلستان پس از گرگان مرکز استان است.

شهر گنبد کاووس در دوران کهن به هیرکان وسپس گرگان ودرزمان تسلط مسلمانان عرب بخاطر نبود حرف (گ)درعربی جرجان معروف بوده و به دلیل قرار داشتن در جاده ابریشم از اهمیت بسیاری در بازرگانی برخوردار بوده‌است.
در طول دوران‌های متمادی، هنگام حکمرانی سلسله‌های آل زیار و آل بویه، این شهر پایتخت ایران بوده‌است.
بعد از دورانی بدلیل زلزله شهر گنبد قابوس که نمادی از تمدن اسلامی و جهانی بود با خاک یکسان شده و بعدها بقایای آن در قسمت شرقیِ شهر گنبد قابوس کشف شد.
شهر کنونی به سال ۱۳۰۵ هجری شمسی، در دوران سلسله پهلوی به‌دستور رضاشاه بنیان نهاده شد و به سپاس از قابوس بن وشمگیر نام آن‌را گنبد قابوس (که اکنون به گنبد کاووس تغییر یافته‌است) نهادند. نقشه اصلی این شهر توسط کارشناسان آلمانی، مطابق با اصول شهرسازی طراحی شد و از اینرو خیابانهای متقاطعی داشته و با الگوی شطرنجی فاقد معابر تنگ و قدیمی است. گنبد کاووس جزو اولین شهرهای ایران است که در آن شهرداری قدمت درازی دارد.
محل تلاقی دو سپاه رضاشاه در گنبد (سال ۱۳۰۴)آب و هوای آن معتدل و مرطوب است و میزان بارش سالانه حدود ۵۰۰ میلی متر است.[۴]
گنبدکاووس دارای آب و هوای مساعد و خاکی حاصل‌خیز بخصوص خاکهای جلگه‌ای است. آب کشاورزی از رودها و چاه‌ها فراهم می‌شود و محصولات کشاورزی عبارتند از: گندم، جو، پنبه،برنج بنشن، و میوه جات. این شهرستان همچنین پنبه و غلات تولیدی را به کشورهای دیگر صادر می‌کند.این شهرستان دارای باغ های زیتون فراوان می باشد.
درگنبدکاووس یک مجموعه مجتمع سوارکاری وجود دارد. این مجموعه در زمان احداث، به عنوان زیباترین مجموعه سوارکاری خاور میانه شناخته می‌شد. مسابقات اسبدوانی کورس بهاره و پاییزه ایران درآن انجام می‌گردد که شرکت کننده های زیادی از سراسر ایران و کشورهای دیگر به این شهر می آیند.
گنبد کاووس دارای مناطق گردش گردی و تاریخی بسیاری از جمله برج گنبد قابوس، امامزاده یحیی بن زید، دریاچه مصنوعی گنبد کاووس، پارک توریستی الغدیر، بازار بزرگ روزها، مجتمع سوارکاری گنبد کاووس، شهر تاریخی جرجان ،سدگلستان 1 و2،و سه تالاب آلماگل، آجی گل و آلاگل در نزدیکی بازارچه جوار گمرک قرار دارد، مسافرین محترم می‌توانند ضمن صید ماهی از تالاب‌ها و خرید از بازارچه از هتل و رستوران مستقر در آن محل نیز برای بیتوته استفاده نمایند.
برج گنبد قابوس این میراث ماندگار ایران، یکشنبه شب (19 شهریور 1391) در فهرست آثار یونسکو قرار گرفت و ثبت جهانی شد.

+ نوشته شده توسط شورای نویسندگان در شنبه چهارم آذر ۱۳۹۱ و ساعت 17:51 |
گرگان شهری با آب و هوایی متعدل

گُرگان شهری واقع در استان گلستان در جانب شرقی شمال کشور ایران است. گرگان دومین شهر بزرگ شمال کشور از لحاظ جمعیتی و مرکز شهرستان گرگان و استان گلستان است. گرگان کنونی تا سال ۱۳۱۶ «اِستَرآباد»(Estarabad)یا «اَسترآباد»(Astrabad) نام داشت. گرگان قدیمی که به عربی جرجان خوانده می‌شده شهری آباد و مهم بود که در نزدیکی گنبد کاووس قرار داشته و اینک ویرانه های آن در حوالی امام‌زاده یحیی بن زید قرار دارد.


این شهر آب و هوای معتدل دارد، هرچند تابستانهای آن نسبتاً گرم و شرجی است. اقلیم منطقه بسیار گوناگون و متنوع است و کوه، جنگل و چمنزار، جلگه و دشت، بیابان و شوره‌زار، دریا و خلیج، رودخانه و تالاب و زمین کشاورزی را شامل می‌شود.
شهر گرگان و منطقه پیرامونش که از نیمه سال ۱۳۷۶ شمسی \پس از شصت سال تلاش به صورت رسمی به استان گلستان موسوم شده از یکم دی ماه 1311 شمسی به دستور رضا شاه پهلوی تاکنون به نام گرگان و دشت شهرت داشته است.
اکثریت جمعیت شهر گرگان مردم فارس‌زبان هستند. گرگانی، سبزواریها، کاشمریها، شاهرودیها، بسطامیها و بیارجمندیها، قزاقها، سادات، بلوچها، ترکمنها از مردمان ساکن این شهر هستند.
شماری از ترکمن‌ها در دهه‌های اخبر به شهر گرگان مهاجرت کرده‌اند. که جمعیت ترکمن‌ها در شهرستان گرگان (شهر گرگان و بخش‌های مختلف پیرامون) در سال ۱۳۸۳ برابر با ۲۵۱۹ نفر بوده‌است.
شمار کمی از قزاق‌ها در فاصله سال‌های ۱۳۰۹ تا ۱۳۱۱ از روسیه به ایران مهاجرت کرده و در شهرهای گنبد، بندرترکمن و گرگان مستقر شدند. بعضی از قزاق‌های استان گلستان هنگام تشکیل کشور قزاقستان، در دههٔ ۱۳۷۰ به آن کشور بازگشته‌اند.
اعتقاد اغلب پژوهشگران بر این است که کلمه استر آباد از دو لفظ «استر» و «آباد» تشکیل شده و استر در زبان کردی به معنای ستاره و آباد(به معنای) «عمارت» است. در زمان زردشت که ایرانیان ستاره‌ها را مظهر نور مقدس می‌دانسته‌اند، این شهر را بنا کرده به این نام، نامیدند.
همچنین نام این شهر را برگرفته از نام استر همسر یهودی خشایارشا می‌دانند. خواجه ابوالحسن بیهقی در تاریخ خود از این شهر به لفظ استارباد(estarbad) یاد کرده است چنانکه نام کتاب معروف دکتر منوچهر ستوده یعنی «از آستارا تا استارباد» برگرفته از همین نوشتار بیهقی است.
استرآباد، نام شهریست تاریخی که در منطقه‌ای که اینک شهر گرگان قرار دارد واقع بوده‌است. از این شهر امروزه تنها تپه‌ای تاریخی درون شهر گرگان، به نام قلعه خندان که احتمالاً ارگ استرآباد در حدود ۳۰۰۰ سال پیش بوده باقی مانده و باقی قسمت‌های شهر در اثر سیلابهای مکرر و توسعهٔ گرگان در طول تاریخ به کلی از میان رفته‌است.
در زمان قاجار ایران به ۴ ایالت و ۱۲ ولایت تقسیم شده بود و منطقه یا سرزمین استرآباد یکی از آن ولایات بود که به ۸ یا ۷٫۵ بلوک به نام‌های انزان، سدن رستاق، استراّباد، شاهکوین و ساور، دهات ملک، کتول، فندرسک و رامیان، و کوهسار تقسیم شده بود. هر یک از این بلوک‌ها را یک نایب‌الحکومه زیر نظر حکمران استرآباد اداره می‌کرد.
استرآباد در این زمان پایگاه طایفه قاجار نیز بود و دارای اهمیت مذهبی شد و دارالمؤمنین لقب گرفت. در اوایل سدهٔ بیستم گرگان دارای شمار زیادی مسجد، آرامگاه مذهبی و مدرسه دینی بود. اهمیت استرآباد از لحاظ مرکزیت سیاسی و دینی باعث شد تا پیش از آغاز سدهٔ بیستم زبان گرگانی در آن به‌طور کل منقرض شده و جای خود را به فارسی بدهد.
در ۱۷ فروردین ۱۳۲۳ شهر گرگان دچار زمین‌لرزه سختی شد و بیشتر بناهای آن شکست برداشت.از بناهای شهر قدیم گرگان بنای امامزاده نور واقع در کوی بازار نعلبندان و بنای مسجد گلشن در کوی درب نو و چند تکیه در نقاط مختلف شهر است.
بافت تاریخی گرگان، با مساحتی بالغ بر ۱۵۰ هکتار سومین بافت با ارزش ودارای سبک معماری پس از یزد واصفهان است و وسیع‌ترین بافت تاریخی شمال ایران است. بافت تاریخی این شهر در سال ۱۳۱۰ خورشیدی در فهرست میراث ملی ایران به ثبت رسید که محدوده آن منطبق بر محدوده قاجاری شهر استرآباد است.
شهر گرگان (استراباد) در دوران قاجار ۶ محله بزرگ به نام‌های سرپیر، دربنو، سرچشمه، میخچه‌گران، نعلبندان، سبزه‌مشهد و میدان داشت که دارای چندین محله فرعی مثل پاسرو، میرکریم، دوشنبه‌ای، شیرکش، باغشاه، دباغان، شاهزاده قاسم و... بوده‌اند.

 

+ نوشته شده توسط شورای نویسندگان در شنبه چهارم آذر ۱۳۹۱ و ساعت 16:40 |
نکا؛ شهر تولید کشتی و برق 

نکا شهری در استان مازندران در شمال ایران. این شهر مرکز شهرستان نکا است. در هیچ‌یک از منابع و سفرنامه‌های قدیمی نام این شهر مشاهده نمی‌گردد. در محل تلاقی رودخانه نیکا (نکا) با راه اصلی بهشهر (اشرف) ساری واقع شده است.
سفرنامه مازندران رضاشاه که در سال ۱۳۰۵ به رشته تحریر در آمده به آن چنین اشاره می‌کند. "بعد از تجن، رودخانه‌ای که در سر راه واقع است نیکا نام دارد که از شاه کوه شروع شده، در چهار فرسخی شمال جاده به دریا می ریزد. پل بلندی بر آن زده شده، که هرچند به بزرگی پل تجن نیست، ولی قشنگی آن به مراتب بیشتر است.

خانه در کنار رود آبادی ای است موسوم به نارنجه باغ..... قدم به قدم اتومبیل‌ها می ایستند و با زحمت هرچه تمامتر، آنها را با دست و شانه حرکت می‌دهند.
چارلز فرانسیس مکنزی، اولین کنسول تجاری بریتانیا در رشت نیز که همین مسیر را در بین سالهای ۱۸۵۸ تا ۱۸۶۰ پیموده است در سفرنامه خود چنین می‌گوید. "هفتم فوریه (۱۸۵۹) از پلی گذشته وارد بلوک میان رود شدیم. در سمت چپ ما نارنج باغ و عمارت سر قرار داشتند و کمی بعد راه از پل خطرناکی می گذشت.
نکا بر سر راه اصلی ساری بهشهر قرار دارد. از نکا راهی به سمت جنوب و به سوی کوه بالا می‌رود. در ابتدای این راه ده کوچکی به نام قرمرض قرار دارد که چشمه آب معدنی آن (به اعتقاد اهالی) شفا بخش است. در اواسط این راه و در قله کوه، دریاچه کوچک و زیبای استخر پشت (اسطلخ پشت) در مجاورت روستایی به همین نام قرار دارد.در انتهای این جاده که به هزارجریب معروف است روستای زیبای ارم قرار دارد که امامزاده پنج تن و آبشار لیدر آن معروف میباشد.
امروزه نکا به نیروگاه برق حرارتی و کارخانه کشتی سازی صدرا مشهور است. که در مسیر نیروگاه روستای بسیار زیبای شهاب الدین واقع شده که زیباترین روستای نکا می باشد. نیروگاه شهید سلیمی نکا از بزرگترین نیروگاه های حرارتی در خاورمیانه است که به منظور تامین بخش قابل توجهی از برق کشور طراحی و نصب گردیده است .
ظرفیت اصلی نیروگاه جمعاً 2035 مگاوات است . قسمت های اصلی نیروگاه عبارتند از : دیگ بخار ، ساختمان میانی ، سالن توربین ، مبدل ها و ساختمان های کمکی . سوخت اصلی نیروگاه ، گاز طبیعی و سوخت دوم آن نفت کوره یا مازوت است .

+ نوشته شده توسط شورای نویسندگان در شنبه چهارم آذر ۱۳۹۱ و ساعت 16:21 |
جویبار؛ سرزمینی با رودهای فراوان

جویبار یکی از شهرهای استان مازندران و مرکز شهرستان جویبار است.به دلیل بودن رودهای فراوان در این شهر که از شهرهای مختلف به سمت دریای خزر جاری بودند این شهر را جویبار نامیدند. نام گذشته این شهر هم گیل‌خواران بود که گیل به معنی مردمان شجاع و جنگجو است.


جمعیت شهر جویبار در سال ۱۳۸۵، برابر با ۲۷٬۱۱۷ نفر بوده‌است. این شهر در گذشته «باغلو» نام داشت و مرکز دهستان گیل‌خوران در بخش مرکزی شهرستان قائم‌شهر بود.
از میان دیدنی‌های آن می‌توان به دو زیارتگاه به نام‌های امامزاده مهدی میر هادی و امامزاده صادق رضا (که گفته می‌شود از نوادگان امام صادق هستند)، سواحل چیکرود، پل تاریخی آزان، خشت‌پل و تکیه کردکلا اشاره کرد.
رودخانه سیاهرود از میان این شهر عبور کرده و به دریای خزر می‌ریزد.
محدوده شهری در گذشته حریم شهری جویبار دو خیابان مابین میدان کشتی تا میدان امام (سپاه) و از آنجا تا آتش‌نشانی بود. با گذشت زمان این محدوده گسترش یافت.
شهر جویبار از محلات به هم پیوسته تشکیل شده است. این محلات عبارتند از:کلاکرمحله،سراجکلا، بالامحله، فقیه‌محله، جوان‌محله، تازه‌آباد، کردمحله و باغبان‌محله.همچنین کلاکرمحله یکی از بزرگترین محله های جویبار میباشد. ۲۷ در صد از مساحت جویبار در بافت فرسوده قرار دارد.
فرهنگ جغرافیایی ایران ج ۳ می‌نویسد: «باغلو (مشهور به جویبار) قصبه ٔ مرکز دهستان گیل‌خواران بخش مرکزی شهرستان شاهی است که در ۲۱ هزارگزی شمال شاهی و ۱۸ هزارگزی شمال باختری ساری در دشت واقع است. ناحیه‌ای است دارای آب و هوای معتدل مرطوب و ۳۱۰۰ تن سکنه، آب آنجا از چاه تأمین می‌شود و محصول عمده ٔ آن پنبه و غلات و کنجد و صیفی و شغل مردمش زراعت و راه آن به شاهی و کیاکلا شوسه‌است. کارخانه ٔ پنبه‌پاک‌کنی دولتی در این قصبه دایر است. بازار عمومی جمعه در یک هزارگزی جنوب قصبه واقع است.»
شهرداری جویبار برای اولین بار در سال ۱۳۴۰ با انتخاب شهردار از سوی استاندار مازندران شروع به فعالیت نمود.

+ نوشته شده توسط شورای نویسندگان در شنبه چهارم آذر ۱۳۹۱ و ساعت 16:13 |
پل سفید؛ شهری به نام پل تاریخی شهر

پل سفید مرکز شهرستان سوادکوه واقع در استان مازندران است. پل سفید همچنین نام پلی است در داخل این شهر.

شهر پل سفید مرکز شهرستان سوادکوه در استان مازندران ایران می‌باشد. شهر پل سفید از جنوب به روستای دوآب واز شمال به شهر زیرآب و شیرگاه راه دارد. جاده ارتباطی تهران-شمال و راه آهن شمال از این شهر می‌گذرد.


پل پانصد ساله در زیر بار لرزش پل پنج ساله و تردد کامیون‌ها.
این شهر نام خود را از پلی تاریخی به همین نام گرفته‌است. این پل که توسط شاه عباس صفوی ساخته شده‌است، تا چند دهه گذشته، از مهمترین پلهای مسیر فیروزکوه به قائم شهر بوده‌است.
جای‌های دیدنی قله دماوند؛
مجموعه تاریخی فرح‌آباد •آب پری •آبگرم لاریجان •آب معدنی قرمرض •آرامگاه شیخ طبرسی •آلاشت •باغ عباس‌آباد •پارک جنگلی چالدره •پارک جنگلی سی‌سنگان •تکیه پهنه کلا •پارک ملی دشت ناز •پارک نمونه گردشگری پایین لموک •پل راه‌آهن ورسک •پل محمدحسن‌خان •تله‌کابین نمک‌آبرود •جواهرده •پارک جنگلی میرزا کوچک خان •دریاچه سد الیمالات •مشهد میر بزرگ •برج رسکت •آرامگاه میر حیدر آملی •باغ عباس‌آباد •برج لاجیم •آبشار گزو •آبشار شاهاندشت •آتشکده آمل •خانه نیما یوشیج •خشت‌پل •دریاچه ولشت •سد خاکی آویدر •سد لار •پل چشمه کیله •پل معلق آمل •سد آویدر •آبشار ایج •پارک نمونه گردشگری پایین‌لموک •باداب سورت •علم‌کوه •مسجد امام حسن عسگری •آرامگاه درویش فخرالدین •امامزاده عباس •برج آرامگاهی سید زین العابدین مرعشی آملی •امامزاده ابراهیم •آرامگاه امامزاده سید علی کیا سلطان •کاخ جهان‌نما •شکل شاه •پل معلق بابلسر •کاخ شاپور •برج دید بانی کاخ بابل •دخمه سنگی کافر کلی •حمام وزیری •پل دوازده چشمه •هریجان •کاخ مرمر رامسر •مسجد مولانا •علم‌کوه •غار اسپهبد خورشید •غار هوتو •غار کمربند •قلعه ملک بهمن •قلعه گردن •قلعه کنگلو •مسجد جامع آمل •موزه بابل •موزه تاریخ طبیعی خشکه‌داران •موزه کندلوس •میدان ساعت ساری •هتل قدیم رامسر •

+ نوشته شده توسط شورای نویسندگان در شنبه چهارم آذر ۱۳۹۱ و ساعت 16:1 |
فریدونکنار مقصد دوم گردشگران در مازندران

فِرِیدون‌کِنار یکی از شهرهای ساحلی استان مازندران است. این شهرستان از شمال با کشور روسیه از شرق هم مرز با شهر بابلسر و از غرب هم مرز با شهر محمودآباد و از جنوب با شهر آمل همسایه‌است.
فریدون‌کنار از سال ۱۳۲۰ شهر شده‌است و از سال ۱۳۸۴ نیز شهرستان شده‌است. در شهرستان فریدونکنار شهرک‌های ساحلی بسیار زیبایی وجود دارد که در دوره پهلوی‌ها برای رفاه حال مسافرین وتوریست در این شهر بنا شده‌است. دلیل آن هم این است که در منطقه شمال ایران شهرستان فریدونکنار بعد از شهر چالوس به دلیل شرایط منحصر به فرد ساحلی، انتخاب دوم توریست‌ها بوده‌است. نام قدیم این شهر فری‌کنار بوده‌است. همکنون این شهرستان به دو بخش مرکزی و دهفری تقسیم شده‌است.


بنا بر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت شهر فریدون کنار در سال ۱۳۸۵ برابر با ۶۷۰۰۰ نفر بوده‌است.
منتخبی از روستاها و دهستان‌های شهرستان فریدونکنار: ازباران، شیر محله، مهلبان، بزرگ بیشه محله، نوایی محله، بنه کنار، کوچک بیشه محله، بی نمد، زاهد کلا، منقارپی، جزین، کلاگر سرا، اسبوکلا، حسین آباد، اوکسر کریم کلا، طوله سرا، سوته، فرم، حیدرکلا، اسلام آباد، ملاکلا، کاردگر محله(کاردیرمحله:شواهدی ازاین روستا بجای مانده که حاکی ازوجود(دیر) آتشکده زرتشتیان دراین روستا می باشد وبه همین مناسبت نام این روستا کاردیر محله نامیده می شد که بعدها بابه کاردگر محله تغییر نام یافت شاهد مثال این مدعا وجود افرادی درزمان ماست که هنوز در نام خانوادگی آنها پسوند کاردیر از اجدادشان به آنهارسیده که منسوب به آن خاندانند)، بخش مرکزی.
شهرک‌های فریدونکنار شامل خزر شهر شمالی، خزرشهر جنوبی، دریاکنار، خزر کنار، دریا سر، روزنامه اطلاعات، جام جم، فرزاد شهر و نسیم دریا.

اقتصاد شهری؛ شهرستان فریدونکنار یک بندر چند منظوره بزرگ هم دارد. این بندر شاهراهه آبی شمال ایران است. آبراهی است که همه کشتی‌های تجاری که در بندرهای دیگر استان مازندران تخلیه یا بارگیری دارند باید به راه آبی فریدونکار بیایند و از این راه آبی به سمت مقصد حرکت کنند. در حال حاضر این بندر در بخش نفت و گاز فعال می‌باشد و مسیری مطمئن و مورد وثوق برای کشتی‌های روسی و حوزه اروپای شرقی می‌باشد.
زیستگاه بین المللی درنای سیبری، درایران تنها زیستگاه و در جهان جزو چهار زیستگاه درنای سیبری می‌باشد.
دامگاه پرندگان ازباران و سوته.
پل تاریخی شهرستان فریدونکنار (که زمان ساخت آن به سالهای حکومت رضا شاه و توسط مهندسین آلمانی می باشد که شهر راه به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می‌کند).

مراکز خرید پالم، پاتی کا، آدیداس، فیلا، توریست تافته، کتان تافته و پرشیا و رستوان‌های زنجیره‌ای سوسره.
تالاب در جنوب شرقی شهر فریدونکنار قرار دارد با مجموعه متنوعی از گیاهان و جانوران آبزی، به یکی از غنی‌ترین اکوسیستم‌های تالابی شمال کشور تبدیل شده‌است. این تالاب ۵۴۰۰ هکتارمی باشد، درنای سیبری زمستان‌ها را در این تالاب می‌گذراند و اول بهار به خانه ییلاقی‌اش در شمال روسیه پر می‌کشد.

سوغات؛ برنج محلی (بخصوص طارم{سنگه طارم:محصول خاص وسنتی این شهر} که عطر منحصر به فردی را داشته که هر دوستدار غذایی را به اشتها می‌آورد) ماهی (کفال،کولی, کپور،سفید,اوزون برون و...)- خاویار ماهی اوزون برون یکی ازمحصولات این منطقه بوده که از مرقوبترین خاویارهای دنیاست که شهرت جهانی داشته و در این منطقه از دریای مازندران نیز صید می شود- میوه‌های مختلف فصلی (پرتقال، انار، نارنگی، ازگل، سیب، لیمو، انجیر و...)

+ نوشته شده توسط شورای نویسندگان در شنبه چهارم آذر ۱۳۹۱ و ساعت 15:55 |
نور، پایتخت ساحلی ایران

شهرستان نور در گذشته با نام سالده یکی از شهرک‌های شهرستان تاریخی آمل بوده‌است. در جدیدترین کشفیات باستان شناسی در این شهر آثاری از دورهٔ اشکانیان پیدا شده‌است. این شهرستان درمرکز استان واقع شده‌است و مرکز آن شهر نور است. نور یکی از قدیمی‌ترین نواحی شهرنشین طبرستان (مازندران کنونی) بوده که به گواهی تاریخ، رستمدار نام داشته‌است.
تمیشه نام پایتخت بخش ساحلی حکومت رویان بوده که بنای کنونی شهر نور بر آن قرار دارد. نام دیگر قدیمی آن که حتی ساکنان کنونی آن نیز گهگاه به جای نور به کار می‌برند، سولده است. نام کنونی نور از رودخانه نور گرفته شده که از کوههای البرز سرچشمه می‌گیرد. شهرستان نور به عنوان پایتخت ساحلی ایران نام گذاری شده‌است.

شهر نور در سال های نه چندان دور با نام سالده بخشی از شهرستان آمل بوده‌است. که این شهرستان پس از جدا شدن از آمل دارای سه بخش مرکزی، بلده و چمستان می‌باشد. بخش مرکزی شامل شهرهای نور (مرکز شهرستان)، رویان (علمده)و ایزدشهر می‌باشد و از روستاهای مهم آن رستم رود، تاشکوه علیا و سفلی است. بخش چمستان به مرکزیت شهری به همین نام که در فاصله ۱۵ کیلومتری جنوب شرقی نور، در مجاورت شهرستان آمل قرار دارد. بخش بلده نیز به مرکزیت شهری قدیمی به همین نام در ۸۵ کیلومتری جنوب شهر نور قرار دارد و پل ارتباطی میان دو جاده مهم هراز و چالوس است.

پارک جنگلی نور بزرگترین پارک جنگلی خاور میانه با مسا حتی حدود ۴۰۰۰ هکتار با انواع گونه‌های گیاهی.
جاذبه های گردشگری این شهرستان شامل:

شاه بالو آهو دشت
سواحل زیبا و پلاژ تفریحی در نور، رویان و ایزدشهر
قلعه پولاد بلده
منطقه ییلاقی دونکوه (دینکوه) دارای چشمه‌های آب سرد و جنگل و کوه زیبا
جنگل میان بند
جنگل افراسن روستای سرکاج
خانه نیما یوشیج در یوش بلده
پارک جنگلی و چشمه کشپل چمستان
آبشار آب پری رویان
روستای پیمد
بقعه سلطان احمد
کوه لُوس
آبشار حرم آب
قله سوردار
آب گرم و جنگل لاویج
سد و دریاچه الیمالات
کوه زیبای سور دار وجنگل پایین کاج مغانده
قلعه کجور
روستای تاریخی و بسیار زیبای کالج
روستای زیبای انارجار

 

+ نوشته شده توسط شورای نویسندگان در شنبه چهارم آذر ۱۳۹۱ و ساعت 15:46 |
بهشهر، شهری زیبا و تاریخی

بـِهشَهر، از شهرهای خاوری استان مازندران، واقع در ایران و مرکز شهرستان بهشهر است.
تحقیقات بعمل آمده از متون تاریخی نشان می‌دهد که در اواسط قرن سوم هجری قمری دین اسلام در شکل علویان در این ناحیه نفوذ یافته‌است. شهرستان بهشهر در ابتداء بعنوان یکی از روستاهای حائز اهمیت با نامهای نامیه، کبود جامه، تمیشه، قره طغان پنج هزاره، واشرف معروف بوده‌است. در دوره صفویان، شکوفائی و رونق این ناحیه بیشتر گردید. علاقه شاهان صفوی به این منطقه باعث شد این شهر بعنوان پایتخت دوم صفویان انتخاب گردد.

بعد از احداث شهر، شاه عباس چندین هزار گرجی را به شهر اشرف کوچاند. شاه عباس هرگاه به مازندران می‌آمد اشرف را به دیگر نقاط آن ترجیح می‌داد. احتمالا اولین گروه نمایندگان سیاسی انگلستان در اشرف البلاد به حضور شاه عباس رسیدند. اشرف البلاد در اثر جنگهای داخلی حملات ترکمن‌ها، افغان‌ها و حملات سپاهیان زند صدمات فراوان دید و به طور مکرر تخریب شد. نادر شاه هنگامی که اعزام جنگ بالزگی‌ها بود مدتی را در این شهر سپری کرد. محمد حسن خان قاجار علاقه زیادی نسبت به آن داشت و غالبا در این شهر اقامت می‌کرد، سکنه این شهر از اقوام مختلف تشکیل شده بود، از جمله مهاجران گرجی که شاه عباس آن‌ها را از قفقاز کوچانده بود، همچنین گروهی از خانواده‌های طالشی لنگران که از سواحل دریای خزر آمده بودند و جمعی هم از ثات‌ها که یکی از قبایل ایرانی بود. بهشهر امروزی، شهری زیبا و جذاب است که آثار طبیعی و تاریخی فراوان دارد. کاخ صفی آباد کاخ صفی آباد در بالای کوهی مشرف به بهشهر قرار دارد. این کاخ از جمله ابنیه‎ تاریخی و باشکوه دوره‎ صفویه‌است که در دوران قاجار به علت بی توجهی به کلی ویران گردید، ولی در عهد پهلوی به دستور رضاشاه، باهمان اسلوب و ویژگی معماری عصر صفوی دوباره سازی شد. در این دوره همچنین محراب قدیمی آن که به مرور زمان خراب و مسدود شده بود، مجدداً بازسازی شد عمارت و باغ صفوی
انار شیرین، ترش، نارنگی، پرتقال، برنج، دانه‌های روغنی آفتابگردان، کلزای بهشهر معروف بوده بهشهر از مراکز تولید تخمه، روغن نباتی و صابون در ایران است و کارخانه چیتسازی آن قدمت زیادی دارد. منطقهٔ ویژهٔ اقتصادی بندر امیرآباد نیز از مناطق اقتصادی روبه‌رشد در نزدیکی بهشهر است.همچنین وجود کارخانه بهپاک بهشهر که یکی از بزرگترین تولید کننده روغن نباتی و سویا در خاورمیانه است به این شهر زیبا وجهه خاصی داده است.قابل توجه است که این کارخانه محصولاتی مانند روغن نباتی لادن-بهار و سویای سبحان را تولید میکند.
کاخ صفی آباد بعد از بازسازی و پیش از تبدیل به منطقه نظامیکاخ صفی آباد که در حال حاضر کاربرد نظامی داشته و بازدید از آن میسر نیست ولی از تمام شهر می‌توان آن را دید.
کاخ صفی آباد در جنوب غرب شهر بهشهر و در بالای ارتفاعات منتهی به دشت قرار دارد . این کاخ در زمان شاه صفی نوه شاه عباس توسعه پیدا کرده و عمارت با شکوه صفی آباد مرهون توجه خاص شاه عباس بود . این کاخ در میان باغی زیبا به صورت بنایی مربع شکل که دارای ابعاد 25 * 25 متر بوده و در دو طبقه ساخته شد . ورودی کاخ در سمت شمالی قرار داشته که با عبور از پنج پله امکان دسترسی به داخل طبقه اول کاخ وجود دارد . طبقه اول دارای اتاقهای متعدد بوده که از طریق راهرو و هشتی امکان دسترسی به داخل آن وجود دارد . طبقه دوم نیز دارای راهرو و اتاق های زیبا است .

بنا بر روایت مورخان دیوار های درونی کاخ دارای نقاشیهای گوناگون بوده که متاسفانه امروزه، اثری از آن بر جای نمانده‌است . از مصالح به کار رفته در این کاخ، سنگ، آجر و گچ است که در قرن اخیر بر اثر ویرانیهای پیاپی ساخته شد .

این کاخ در زمان حمله افغان‌ها آسیب دیده و در زمان نادر شاه تعمیر و بازسازی شد .این بنا در زمان قاجاریه نیز مورد مرمت قرار گرفت و در قرن اخیر کاملا احیاء شده‌است. قابل ذکر است که این کاخ بسیار زیبا در دوران شاهنشاهی تحت تصرف مستشاران آمریکایی بوده و در آنجا تجهیزات مدرن راداری و ماهواره ای برای زیر نظر داشتن کشور شوروی سابق وجود داشته به طوری که اندازه یکی از این ماهواره ها به قدری بزرگ است که از درختان نیز بزرگتر بده و از نمای داخل شهر به مثابه تخم مرغ سفید رنگ بزرگی است که از دل جنگل های اطراف سر برآورده است.
مردم بهشهر به زبان مازندرانی و فارسی گفتگو می‌کنند.

+ نوشته شده توسط شورای نویسندگان در شنبه چهارم آذر ۱۳۹۱ و ساعت 15:35 |
کلاردشت، جادوی شهرهای شمال

کلاردشت در استان مازندران بهشت مناظر طبیعی ایران است که باید به این منطقه جادوی شهرهای شمال نامید زیرا هر گردشگری پس از گشت و گذرا کوتاهی، مجذوب این شهر می شود و دل کندن از این شهر برای او دشوار می شود.

کِلاردَشت ناحیه‌ای در استان مازندران و از توابع شهرستان چالوس است. ۱۷۰ کیلومتر با تهران فاصله دارد. مرکز کلاردشت حسن‌کیف است. کلاردشت دشتی بر فراز کوه‌ها است. وسعت این منطقه در حدود ۱۵۰۹ کیلومتر مربع است.

این ناحیه از جنوب به قلهٔ تخت سلیمان تا حدود گردنهٔ کندوان و از شمال به دریای خزر و شهر عباس آباد، از شرق به چالوس، نوشهر و کجور و از غرب به قزوین و الموت محدود است.

کلاردشت دو جاده ارتباطی مهم دارد. جاده نخست در جاده چالوس از مرزن آباد در ۲۵ کیلومتری جنوب چالوس منشعب شده و با مسیری ۲۰ کیلومتری که از میان تپه‌هایی که بر دامنه‌شان گندم و جو کاشت می‌شود به کلاردشت می‌رسد. جاده دوم از عباس‌آباد واقع در جاده كناره خزر، در بین راه چالوس و تنكابن منشعب شده و با طول ۲۵ كيلومتر پس از گذشتن از جنگل‌های متراكم و بسيار زيبا در ناحيه مكارود به غرب کلاردشت می‌رسد.

در منطقه کلاردشت ۴۵ قله با ارتفاع بیش از ۴۰۰۰ متر قرار دارد که نمونه کم‌نظیری را بوجود آورده است. علم‌کوه با ارتفاع ۴۸۴۵ متر بلندترین آن‌هاست.
وجود رشته کوه‌های البرز در کناره‌های دریای خزر موجب متوقف شدن رطوبت در دامنه‌های آن گردیده و سبب بارش باران فراوان در این ناحیه از شمال کشور می‌شود. بخشی از این بارندگی‌ها در ارتفاعات کلاردشت منجر به بارش برف می‌شود و به همین دلیل است که هوای کلاردشت در مقایسه با دیگر مناطق استان مازندران بسیار خنک‌تر و مطبوع‌تر است.
هوا در كلاردشت مه نسبتا دايمی دارد و دمای آن در برخي از روزهای سرد زمستان به حدود ۳۰ درجه سانتی‌گراد زير صفر می‌رسد. در شب‌های تابستان نيز گاه مردم به استفاده از لباس گرم نياز دارند.
جنگل‌های انبوه و سرسبز، رودخانهٔ سردآبرود، کوه‌های علم کوه و تخت سلیمان در بخش غربی، جنگل‌های عباس آباد در بخش شمالی، جنگل‌های بخش جنوبی، کوههای کم ارتفاع و روستاهای دامنهٔ این کوه‌ها در بخش شرقی، از دیگر مشخصه‌های این منطقه‌است. البته لازم به ذکر است که کلاردشت در اخرین رده بندی نقاط خوش اب و هوای جهان رتبه ۴ جهان را از ان خود کرد.

جمعیت و زبان جمعیت کل کلاردشت با احتساب مرزن‌آباد و روستاهای اطرافش در فصل سرما کمتر از ۴۰۰۰۰ نفر است، در حالیکه با آغاز فصل بهار و آمدن مسافران از مرز ۱۲۰۰۰۰ نفر نیز میگذرد.

کلاردشتی‌ها زبانشان لکی،مازنی و یا فارسی است.

+ نوشته شده توسط شورای نویسندگان در شنبه چهارم آذر ۱۳۹۱ و ساعت 15:23 |
آمل، نگین جهانی در قلب شمال کشور

معماری و گردشگری شهرستان آمل که ورودی چند شهراست با زیبایی وصف ناپذیر در مرکزاستان مازندران در دامنهٔ جنگلی و زیبای البرز و کوه دماوند واقع است.. این شهر با داشتن بیشترین جاذبه‌های گردشگری مازندران و امکانات پذیرایی وتفریحی، لقب نگین جهانی در قلب شمال کشور را به خود اختصاص داده است و به عنوان یکی از تاریخی ترین شهرهای کشور به شمارمی رود.و

شهر قدیم آمل و جاذبه های زیبا و سرسبزی با وجود جاده پر تردد کشور یعنی جاده هراز گردشگران  زیادی از سراسر ایران وجهان را به خود جذب می کند.

 آمل با ۱۹۷٬۴۷۰ نفر جمعیت (بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵) [۳] در جلگهٔ مازندران و در دوسوی رود هراز با ارتفاع ۷۶ متر از سطح دریا در ۵۲ درجه و ۲۱ دقیقه طول شرقی و ۲۶ درجه و ۲۵ دقیقه عرض شمالی و در فاصله ۷۰ کیلومتری غرب ساری، مرکز استان، ۱۸ کیلومتری جنوب دریای مازندران و ۶ کیلومتری شمال دامنه کوه البرز و ۱۸۰ کیلومتری شمال شرقی تهران قرار دارد.

گرچه آمل قدمت آن به دوره آهن و قبل از اسلام بر می گردد ولی به خاطر اینکه در زمان آماردها آمل رونق خاصی گرفته و از آن دوره تمام اراضی آمل رونق ویژه ای در تمامی زمینه ها گرفت و از آن جا آمل جدیدی در کنار رود هراز روی کار آمد.در عصر صفوی آمل رونق فراوان گرفت و حکام صفویه به مازندران دلبستگی خاص داشتند. شاه عباس که به آمل علاقه زیاد داشت به دستور او جاده کنار رودخانه هراز آباد شد و در طول راه برای توقف چهارپایان و افراد کاروانسرا ایجاد کردند جاده شوسه‌ای که آمل را به ساری و گرگان وصل می‌کرد، درزمان او احداث شد. از این شهر با عنوان "پایتخت دنیای مسکون" به جهت بزرگی و عظمت آن یاد می شده است.


۱- بازار: راسته اصلی بازار قدیم آمل به همراه راسته‌های فرعی منشعب از آن (راسته عطاران، راسته پالان دوزان، راسته نمدمالان و نوراسته)نقش مهمی در تشکیل و تعریف محدوده بافت ایفا می‌کنند. راسته اصلی دقیقاً و بلافاصله بعد از پل دوازده چشمه (جنوب شرقی بافت) آغاز و به صورت قطری و طولی در بافت حرکت کرده و تا نزدیکیهای مرکز اصلی کاشی محله (مسجد جامع علی کوچک) ادامه می‌یابد. بازار به بافت ویژگی طولی و خطی بودن آن (گذر و محور اصلی بافت) تلفیق بعضی از مراکز محله با آن (مشائی محله و شاهاندشتی محله)، برخورداری از کاربری اجتماعی – اقتصادی و همجواری با دیگر عناصر شهری عمده بافت (مسجد جامع، مسجد آقا عباس، گرمابه و …) قسمت اعظمی از بافت مسکونی اطراف را تحت نفوذ مستقیم خود دارد. در واقع برش و عبور قطری بازار از بافت سبب می‌شود که تا عمق واحدی از دو طرف (بافت مسکونی پیرامون بازار) خود را تحت پوشش قرار دهد.

۲- مراکز و گذرهای اصلی محلات، به غیر از سه مرکز اصلی میدانچه مشائی محله (محله چهار سوق)، بازارچه شاهاندشت محله (تکیه هاشمی) و کاشی محله (مسجد جامع علی کوچک) بقیه مراکز اصلی با فاصله از راسته اصلی بازار و تقریباً در در مرکز ثقل هندسی محلات مستقر هستند. چون راسته اصلی بازار به صورت قطری بافت را قطع نموده‌است از این نظر این مراکز اصلی با گذرهای اصلی بین خود، عملاً یک حلقه ثانویه پنهانی (تار نامرئی) را به دور بازار به وجود می‌آورند. علاوه بر این هر یک از این مراکز اصلی، خود دارای یک شعاع نفوذی هستند. لذا مجموعه این شعاعهای نفوذ مراکز اصلی با حلقه درونی بر گرد بازار، محدوده و منطقه‌ای را تعریف خواهد کرد که می‌تواند به عنوان یک محدوده بافت کهن و تاریخی به آن استناد کرد. چون بافت کهن آمل از دخالتهای کالبدی و عبور خیابانهای چلیپائی رضاخانی مصون مانده‌است. لذا پیوستگی قضایی عناصر شهری و مراکز محلات از طریق گذرها و معابر اصلی بافت موجب تشکل و انسجام بافت می‌گردد.

آمل بام ایران کوه دَماوَند بام ایران کوهی در شمال ایران است که به عنوان بلندترین کوه این کشور و بلندترین آتشفشان خاورمیانه شناخته می‌شود. این کوه در قسمت مرکزی رشته‌کوه البرز در جنوب دریای خزر و در بخش لاریجان شهرستان آمل قرار دارد.
محلات تاریخی آمل ۱- نیاکی محله (حسینیه ارشاد) ۲-اسپه کلا(تکیه اسک) ۳-قادی محله (تکیه شهدا) ۴- کاردگر محله (مسجد امیری‌ها) ۵- مشائی محله (چهار سوق) ۶- شاهاندشت محله (تکیه هاشمی) ۷- چاکسر محله (امامزاده قاسم) ۸- کاشی محله (مسجد جامع علی کوچک) ۹- پائین بازار محله (تکیه آملی‌ها) ۱۰- گلباغ محله (مسجد جامع) ۱۱- گرجی محله (امامزاده تقی)

آمل دروازه شمال شهر آمل با سابقه چندین هزار ساله با دارابودن صدها جاذبه تاریخی، گردشگری، طبیعی و زیارتی یکی از نزدیکترین شهرهای پایتخت به شمال کشور محسوب می شود. آمل به عنوان شهر مرکزی مازندران در ۱۸۰ کیلومتری تهران قراردارد و از شمال به محمودآباد، از شرق به بابل، از غرب به نور و از جنوب به رشته کوه های البرز و استان تهران محدود می‌شود این شهرستان از دو قسمت کوهستانی و جلگه‌ای تشکیل شده که کوهستان قسمت جنوب و بخش جلگه‌ای شمال این شهرستان است. با دارا بودن جاده هراز و بیشترینمکان های تاریخی تفریحی در شمال و مازندران محسوب می شود.

جاذبه‌های تاریخی و گردشگری :
خاستگاه فریدون
ضحاک چال
نقش برجسته شکل شاه
حمام شاه‌عباس آبگرم لاریجان
برج و آرامگاه محمد بن محمود آملی
مسجد جامع
آثاره راه‌باستانی هراز
قلعه ملک بهمن
برج قدیمی امیری
کاروانسرای کمبوج (گامبوش)
مسجد آقا عباس
موزه تاریخ آمل
پایین بازار شهر قدیم آمل
مسجد امام حسن‌عسگری
قلعه کهرود
قلعه فرنگیس
تکیه و پل فیروزکلا
خانه های قدیمی
بازارچه آمل
قلعه دختر پلور کاروانسرای سنگی و کوهستانی پلور
کافر کلی (غارهای باستانی آب‌اسک و پلمون)
امامزاده عبدامناف
امامزداده محمد قریشی
امامزداه عباس شهنه‌کلا
برج دیدبانی
پل فلزی
پل پلور به لار
بقعه شمس طبرسی
عمارت مقبره میربزرگ
برج آرامگاهی میر حیدر آملی
امامزاده ابراهیم(آمل)
مقبره امامزاده قاسم
مقبره امامزاده عبدالله
آرامگاه ناصرالحق
پل دوازده چشمه
قلعه دوم شاهان‌دشت
مقبره مولانا سید حسن ولی
پارک جنگلی هراز
آبهای معدنی لاریجان، آمولو، اسک و استراباکو
سقانفار هندوکلا
جنگل سروچمان هزار پله
آرامگاه میرزا شاه
برج هشتل
امامزاده هاشم (هراز)
تپه تنگ سفید آب
کاروانسرای کمبوج (گامبوش)
حمام شاه عباسی
حمام میر صفی
دخمه سنگی کافر کلی
جاذبه‌های ورزشی [ویرایش]
قله دماوند
قله امامزاده قاسم
کوه قره‌داغ
سیاه کوه
کوه کلکچال
پلاس
غار اسک
تپه باستانی
پارک ملی لار
غار گل زرد
آسمان کوه لار
کوه دال کمر
ارتفاعات ییلاقات لاریجان
رود هراز
پیست و اکادمی گلف
آبشار یخی
جاذبه‌های علمی تحقیقی [ویرایش]
کارگاههای پرورش ماهی سردابی لاریجان
طرح آبریز هراز
موسسه تحقیقات برنج کشور
مرکز پرورش نهال زیتون
مرکز پرورش گیاهان دارویی سلیمانی و قلی‌زاده
دهکده قدیمی با کارگاه قالی‌بافی بلیران
باغ کیوی و گلخانه ایزدی
پرورش ماهی و منابع طبیعی
منطقه حفاظت شده چلاو
منطقه توریستی کلرد
منطقه حفاظت شده سیاه‌بیشه
جاذبه‌های تفریحی [ویرایش]
پارک جنگلی میرزا کوچک‌خان جنگلی ( هزار پله)
پارک جنگلی امامزاده عبدالله
پارک دهکده طلایی
شکارگاههای لاسم
شکارگاه امیری
شکارگاه لار
منطقه تیراندازی ممنوع رزن
روستای خوشواش
روستای وانا
دریاچه آب اسک
دهکده توریستی الیمستان
هلومسر پارک ملی
جاذبه‌های طبیعی [ویرایش]
قله دماوند
جنگل بلیران
گرم رود
رود کم‌کلا
رود کرسنگ
رود پنجاب
رود لاسم
آب گرم لاریجان
آب معدنی اسک
آب آهن آب فرنگی لاریجان
آب معدنی گرو کلرد
آبشار یخی
آبشار شاهان‌دشت
آبشار آلامل
آبشار پرو مد
آبشار شیخ علی‌خان
آبشار سنگ درکا
آبشار قلعه‌دختر
آبشار دعیز
سدلار
دریاچه دریوک
آبشار آب مراد لاسم
جنگل زیارو

+ نوشته شده توسط شورای نویسندگان در شنبه چهارم آذر ۱۳۹۱ و ساعت 15:4 |